Ludzie BNI Polska: Alicja Bąkowska

 | 

BNI Polska

Alicja Bąkowska, Dyrektor ds. Rozwoju w BNI pracuje w miejscu skrojonym specjalnie pod nią. Mocno utożsamia się z wartościami firmy, które według niej nie są wyłącznie pustym frazesem. Praca stała się jej pasją i możliwością rozwoju. Wie, jak robić biznes przez rekomendacje, a ze współpracy z przedsiębiorcami czerpie wiele energii. W BNI Polska czuje się jak ryba w wodzie i chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Co najbardziej ceni w pracy? Jakie jest jej największe pozabiznesowe marzenie? Przedstawiamy Wam Alicję, jakiej nie znacie.

 

Jak robić biznes przez rekomendacje w trudnych warunkach?

O tym, jakie trudności przyniósł okres pandemii koronawirusa, napisano już wiele. Jednak dla Alicji lockdown wiązał się z dodatkową trudnością. Po 13 latach spędzonych w branży finansowej postanowiła rozwijać swoją karierę w innym miejscu. Długo przygotowywała się do nowej roli i cieszyła się z możliwości spotykania się z nowymi osobami. Jednak po dwóch tygodniach od zmiany miejsca zamieszkania i pracy, niemal cały biznes… przeniósł się do świata online. I jak sama wspomina wówczas z pomocą przyszła jedna z wartości BNI, “Tradycje i Innowacje”. Alicja nie poddała się, wykorzystała w pełni potencjał organizacji, w której była. Trudny czas przekuła w sukces przez wielkie „S” i w kolejnym roku otworzyła Grupę BNI Sun. Wymagało to ogromnej charyzmy. Trzydziestu przedsiębiorców zaufało jej wyłącznie zza monitora swojego komputera. W rok funkcjonowania Grupy zrealizowano ponad 8 mln dodatkowego biznesu przez jej Członków. Alicja jest tradycjonalistką, ale wie, że w innowacji jest przyszłość.

Znajdź aktywną Grupę BNI w Twoim mieście i rozwijaj biznes przez rekomendacje

 

Dlaczego w BNI Polska chcą pracować najlepsi?

Nasza organizacja przyciąga osoby, które w swoim CV mają ciekawe pozycje. A jak to się zaczęło w przypadku Alicji? Pod koniec roku 2019 zaczęła się rozglądać na rynku pracy i jej uwagę przykuła organizacja BNI, która w Polsce funkcjonuje od 2006 roku. Amerykańskie doświadczenie, wartości, relacje z przedsiębiorcami, rekomendacje i pomyślała „chciałabym tam być!” Napisała bezpośrednią wiadomość do Ryszarda Chmury, Prezesa BNI i wkrótce została zaproszona na pierwszy etap rekrutacji. Miała kilka innych propozycji, ale rozmowa z jej późniejszym przełożonym przekonała ją do BNI. Była to dobra decyzja dla obu stron! Od tamtej pory, Alicja pełni rolę Dyrektor ds. Rozwoju, czyli buduje nowe Grupy BNI w Warszawie. Co to dokładnie oznacza? Łączy przedsiębiorców różnych, co ważne niekonkurujących ze sobą branż w taki sposób, aby mogli oni realizować swoje cele biznesowe. Od niedawna zarządza także zespołem Dyrektorów odpowiedzialnych za rozwój Regionu Warszawskiego. W planach mają ekspansję rynku mazowieckiego.

Korzyści z obecności w BNI?

Według Alicji każde spotkanie BNI to ciekawi przedsiębiorcy, interesujące branże i potencjał na wiele rekomendacji. Ideą BNI jest to, aby łączyć przedsiębiorców różnych branż pomagając im realizować cele biznesowe. To przynosi największą satysfakcję z pracy. Dla osób, które szukają nowych klientów, nowych zleceń, partnerów biznesowych czy inwestorów nie ma lepszego miejsca niż BNI.

„Ludzie zrzeszeni w organizacji są jej największą wartością. Będąc przedsiębiorcą każdy może zrealizować cel biznesowy w BNI, bo przecież taka jest idea. Wielu przedsiębiorców dzięki BNI zawiązuje relacje prywatne lub biznesowe na cale życie. Wszystko jest w naszych rękach, wszystko zależy od naszego zaangażowania i determinacji. I teraz pomyśl sobie, realizujesz te cele w społeczności, która Ci sprzyja i wspiera. Jest coś bardziej cennego? Moim zdaniem nie.”

Alicja wymienia wiele korzyści wynikających z obecności w organizacji. Przede wszystkim ma dostęp do przedsiębiorców różnych branż, do takich, o których istnieniu wcześniej nawet nie myślała. Dodatkowo nauczyła się dostrzegać więcej szans, patrzeć szerzej i dostrzegać, że z odpowiednimi ludźmi nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy do zrobienia.

Które wartości BNI pomagają w rozwijaniu biznesu przez rekomendacje?

Pierwszą jest „Nauka przez całe życie”, ponieważ Alicja twierdzi, że warto pracować nad sobą całe życie. Jako organizacja oferujemy szerokie pakiety warsztatów, kursów i webinarów. Są to treści płynące od praktyków biznesu, z których każdy może znaleźć coś wartościowego dla siebie. W swojej karierze zawodowej Alicja mocno postawiła na naukę i rozwój. Jest świeżo upieczoną absolwentką studiów MBA i to z pewnością nie jest koniec jej kariery naukowej. Warto podkreślić, że zawsze dąży do tego, by być lepszą wersją siebie. Drugą wartością, która była już przywołana, jest połączenie tradycji z innowacją. W BNI od 2,5 roku możemy rozwijać swój biznes przez rekomendacje, wychodząc poza rynki lokalne, regionalne czy międzynarodowe nie wychodząc jednocześnie z domu. Formuła online pozwoliła przedsiębiorcom zrzeszonym w BNI za pomocą jednego kliknięcia przenieść się z Warszawy do Gdańska następnie do Wrocławia, a jeśli zajdzie potrzeba, to i poza granice naszego kraju.

W co angażować się po pracy?

Alicja angażuje się w wiele projektów poza pracą. Obecnie najważniejsze jest wsparcie żołnierzy walczących na Ukrainie. Jakiś czas temu poznała młodych, przedsiębiorców z Ukrainy – Lili i Sergieja, prowadzących biznes w Polsce. Od pierwszych dni zaangażowali wszystkie siły i prywatne środki w pomoc kobietom i dzieciom w ucieczce z okupowanej ojczyzny. Alicja także postanowiła pomóc i w związku z tym zachęciła do włączenia się w akcję przedsiębiorców działających w Regionie Warszawskim. Sytuacja została opanowana, jednak pomoc potrzebna jest cały czas. Dlatego też zachęcamy do wsparcia Fundacji poprzez bezpośredni kontakt z Alicją.
A jakie plany na przyszłość? Ten zawodowy na najbliższe miesiące to zbudowanie dwóch kolejnych, prężnie działających Grup BNI w Warszawie. Ten prywatny, to dokończenie projektu, który nie zacząłby się bez inspiracji najbliższych oraz przedsiębiorców, których ma możliwość spotykać codziennie w naszej organizacji. „Tradycje i innowacje” weszły w codzienny tryb Alicji. Dlatego też będzie je wykorzystywać w kolejnych marzeniach. A te zakładają wielkie zmiany. Alicja ma dorosłą, realizującą własne plany córkę, która ostatnio w Dniu Matki zaskoczyła ją stwierdzeniem: „Mamo zawsze myślałaś tylko o mnie. Dziękuję Ci za to, poradzę sobie. Teraz czas na Ciebie!”. Dało jej to wiele do myślenia i tak pojawił się pomysł. Kanada, ukochana osoba, nieduży drewniany dom z pięknym widokiem na góry i jezioro. Biznes będą prowadzić online. Tradycyjnie i innowacyjnie.książka o rekomendacjach biznesowych

Zapoznaj się z historiami przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces dzięki rekomendacjom