Jak relacje z innymi ludźmi mogą wpłynąć na Twój biznes?

 | 

Mateusz Bacański, Dyrektor Narodowy BNI Polska
Ivan Misner, Założyciel BNI

Coraz więcej ludzi decyduje się na spróbowanie swoich sił w biznesie i założenie własnej firmy. Gorąco cię do tego zachęcamy! Ivan Misner, który prowadzi swoją firmę od ponad 30 lat, wciąż powtarza, że jest ona dla niego niezwykłą i niesamowitą podróżą, dzięki której czuje się spełnionym człowiekiem i nie wyobraża sobie sytuacji, w której kiedykolwiek miałby powrócić do wykonywania pracy dla kogoś innego. Czy istnieją skuteczne sposoby na skontaktowanie się z ludźmi, którzy mogliby pomóc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej lub wpłynąć na jej rozwój? Nasza odpowiedź brzmi: tak! Podzielimy się kilkoma spostrzeżeniami. 

1. Przejrzyj wszystkie swoje kontakty i porozmawiaj z ludźmi, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą i mają w tej kwestii doświadczenie. Umów się z nimi na spotkanie. Opowiedz im o tym, co robisz i zapytaj, czy mogą dać ci kilka wskazówek, które będziesz mógł wykorzystać. Wcześniej przygotuj jednak wszystkie pytania, jakie chcesz im zadać. Możesz nawet wypisać je i wysłać im wcześniej, by spotkanie przebiegło sprawnej. Sprecyzuj, jakich dokładnie informacji potrzebujesz. Kiedy dojdzie do spotkania, skoncentruj się na pytaniach jakie chcesz im zadać, zapisuj odpowiedzi, rób dużo notatek. Jeśli wasza rozmowa zmierza w dobrym kierunku, zaproponuj, czy możecie spotkać się ponownie w przyszłości. Nie zamykaj się tylko na jedną osobę – w miarę możliwości spotkaj się z kilkoma znajomymi, którzy otworzyli niedawno firmy. Gwarantujemy ci, że spotkania te będą bardzo wartościowe i wyciągniesz z nich wiele dobrych wniosków, a zdobyte taką drogą wiadomości wykorzystasz niejednokrotnie.

bni-grafika-nr-1-2016-10-17-2

W rozwijaniu  biznesu, wykorzystaj sieć kontaktów, którą posiadasz. 

2. Umów się na spotkanie z trenerem biznesu. Dzięki pomocy trenera, będziesz wiedział, w jaki sposób krok po kroku przejść przez cały proces otwierania firmy. Udzieli ci także pomocy w dalszej biznesowej działalności. Odpowie na najbardziej nurtujące pytania i skontaktuje cię z odpowiednimi osobami, które również będą mogły udzielić wsparcia. Trener biznesu wykształci też w tobie odpowiednie umiejętności i pomoże odkryć twój potencjał. Inspiruj się, słuchaj motywujących historii i bierz przykład z osób, które dokonały rzeczy, do których dążysz.

3. Czytaj, czytaj, czytaj! Na rynku mamy wiele wspaniałych książek i podręczników na temat otwierania działalności gospodarczej.  W sieci możesz znaleźć sporo ciekawych blogów czy stron poświęconych temu zagadnieniu. Skoro czytasz ten artykuł, to znaczy że szukasz informacji – bardzo dobrze! Możemy cię zapewnić, że trafiłeś w świetne ręce. Śledź także wszystkie publikacje wydawane przez BNI Polska. Polecamy twojej uwadze “Najbardziej znany sekret marketingu” autorstwa dra Ivana Misnera, Ryszarda Chmury i Mike’a Macedonio, który w prosty i szybki sposób przybliży ci temat rozwoju biznesu przez marketing rekomendacji.