Follow-up: czym jest zasada 24/7/30?

 | 

Ryszard Chmura, Prezes Zarządu BNI Polska
Ivan Misner, Założyciel BNI

Uczestniczysz w spotkaniu grupy BNI lub w konferencji biznesowej, poznajesz bardzo dużo nowych osób, zdobywasz kontakty, wizytówki, które zabierasz ze sobą do domu. Jaki jest twój kolejny krok?

Zauważyliśmy, że jednym z najczęściej popełnianych błędów przez uczestników takich spotkań, jest niepodejmowanie działań mających na celu podtrzymywanie zawartych znajomości. Zdajemy sobie sprawę, że jest to jeden z najtrudniejszych aspektów networkingu i dla wielu osób stanowi prawdziwe wyzwanie. W naszej opinii najlepszym sposobem na kontaktowanie się z osobami poznanymi podczas networkingu, jest stosowanie zasady 24/7/30. Sprawdź, jak ją wdrożyć w życie.

 

24
Kiedy poznajesz kogoś podczas networkingu, skontaktuj się z nim w ciągu najbliższych 24 godzin. Może to być zarówno odręcznie napisana karteczka, jak i e-mail. Co powinna zawierać taka wiadomość? Przede wszystkim daj tej osobie do zrozumienia, że poznanie jej i wspólna rozmowa były dla ciebie przyjemnością, a także wyraź nadzieję, że wasze drogi biznesowa niebawem się przetną.

7
Przypomnij o sobie! W ciągu 7 dni, skontaktuj się z tą osobą w mediach społecznościowych, wykorzystując do tego celu portale typu LinkedIn lub Facebook. Możesz też obserwować ich działalność na Twitterze lub dołączyć do ich sieci na Google+. Następnie znajdź sposób, by zainteresować ich rozmową. Pamiętaj tylko, by nie traktować tego, jako jednego ze sposobów na sprzedawanie swoich usług. Niech to będzie dla ciebie sposób na nawiązanie kontaktu oraz znaczącej i wartościowej relacji.

30
W ciągu 30 dni postaraj się umówić z tą osobą na spotkanie 1 na 1. Jeśli mieszkacie w tej samej okolicy, spotkajcie się osobiście, jeśli natomiast dzieli was duża odległość, zorganizujcie spotkanie na skype lub skontaktujcie się ze sobą telefonicznie. Podczas spotkania, dowiedz się jak najwięcej na temat działalności biznesowej i zastanów się, w jaki sposób możecie sobie wzajemnie pomóc i do jakich klientów szukacie kontaktu. Spraw, by ta relacja była budowana stopniowo.

 

 

Regularne stosowanie zasady 24/7/30 pozwoli ci na wypracowanie rutyny, dzięki której twoje wysiłki networkingowe będą przynosiły znaczące efekty. Jak mawia świetny motywacyjny mówca, Jim Rohn “Klucz do sukcesu tkwi w follow-up”.