Dlaczego warto mieć zróżnicowaną sieć kontaktów biznesowych?

 | 

Ryszard Chmura, Dyrektor Narodowy BNI Polska
Ivan Misner, Założyciel BNI

Nasze doświadczenie w BNI pokazuje, że zazwyczaj każdy przedsiębiorca pragnie nawiązywać kontakty biznesowe wyłącznie z profesjonalistami, mającymi zbieżny społeczno-ekonomiczny status, a także pracującymi dla podobnych klientów. Uważamy, że dobrze jest mieć w swojej grupie ludzi podążających w podobnym kierunku do naszego, ale mało kto bierze pod uwagę fakt, że jednym z najważniejszych kluczy do osiągnięcia sukcesu w budowaniu silnej sieci kontaktów, czy też grupy BNI, jest zadbanie o jej różnorodność. 

To naturalne, że lubimy otaczać się osobami, które są do nas podobne. Mamy tendencję do spędzania czasu z ludźmi o zbliżonych doświadczeniach i perspektywach jak nasza. Do grona naszych współpracowników należą często również nasi przyjaciele. Problem polega na tym, że otaczanie się wyłącznie ludźmi podobnymi do nas, mającymi podobne kontakty i podobnych znajomych, może sprawić problem w nawiązaniu kontaktu z nowymi osobami i firmami, z którymi chcielibyśmy w przyszłości robić interesy. Jakie więc osoby warto zaprosić do swojej grupy i sieci kontaktów?

Zróżnicowana sieć kontaktów umożliwia włączenie do swojej grupy osób zwanych popularnie “łącznikami” oraz “podpórkami”. To ludzie, którzy spajają większą liczbę osób lub grup, jednoczą ludzi i pozwalają im na pozyskiwanie rekomendacji. Najlepszym sposobem na pozyskanie takich osobowości do własnej sieci kontaktów, jest  gromadzenie ludzi, którzy w nie są podobni do ciebie w żadnym aspekcie.  

Z całym przekonaniem możemy stwierdzić, że najsilniejszymi grupami, które kiedykolwiek widzieliśmy i spotykaliśmy się z nimi, są te wyróżniające się największą różnorodnością na wielu polach. Im bardziej zróżnicowana jest grupa, tym łatwiej zlokalizować w niej “łączników” i “podpórki”, które spajają ludzi w sposób, którego nigdy się nie spodziewali. Biorąc udział w sesjach networkingowych, czy tworząc własną grupę i sieć kontaktów, spotykasz rzesze ludzi – nie jesteś w stanie przewidzieć, kogo znają, i w jak mogą ci pomóc. Pozwól nam podać przykład. Dobry przyjaciółka Ivana z Bostonu – Patti Salvucci, ostatnio opowiedział świetną historię, która potwierdzi nasze słowa. 

Patti prowadzi dziesiątki grup BNI w regionie bostońskim. Niedawno postanowiła odwiedzić jedną z grup na porannym spotkaniu. Przyjechała zdecydowanie za szybko, postanowiła więc usiąść w hotelowej kawiarni i zaczekać. Zauważyła starszego dżentelmena pijącego kawę, z którym od razu nawiązała konwersację. Podczas rozmowy ujął ją niezwykły tembr jego głosu, o czym natychmiast mu powiedziała. Okazało się, że mężczyzna który jest właścicielem hotelu, wcześniej pracował jako dziennikarz w CNN. Zawsze marzył o tym, by na emeryturze wykonywać mniej angażującą pracę i mieszkać bliżej swojej rodziny.

Później, podczas spotkania grupy, jeden z członków – Don wspomniał, że szuka kontaktu do osoby, która pomogłaby mu w stworzeniu programu radiowego. Po spotkaniu, Patti przedstawiła Dona właścicielowi hotelu. Okazało się, że mężczyzna, którego spotykał co tydzień od siedmiu miesięcy jest jedyną osobą, która może mu pomóc i poznać go z przedstawicielami przemysłu radiowego i telewizyjnego. Historia ta bardzo nas rozbawiła. Don spotykał tego mężczyznę przy okazji każdej wizyty w hotelu, ale nie podjął z nim konwersacji tylko dlatego, że uważał, że nie mają ze sobą nic wspólnego – co mogło łączyć go z właścicielem hotelu?

Prawda jest taka, że w procesie budowania grupy lub sieci kontaktów, nieposiadanie zbyt wiele wspólnego z kimś, może oznaczać, że to właśnie on może pełnić dla ciebie funkcję łącznika do setek osób, których nie poznałbyś nigdy.

Jeżeli chcesz budować silną grupę i posiadać mocną sieć kontaktów, zmień swoje podejście i nie zamykaj się na innych ludzi! Buduj grupę zróżnicowaną, składającą się zarówno z  profesjonalistów, jak i osób, które nie wyglądają jak ty, nie zachowują się jak ty, nie mówią jak ty, nie są tak samo jak ty wykształceni. Co powinno was łączyć? Bądźcie dobrzy w tym, co robicie. Stwórz własną sieć kontaktów i zbuduj grupę właśnie w ten sposób, a dzięki temu zawsze będziesz mógł liczyć na pomoc w każdej sytuacji, z jaką się borykasz. A to przyczyni się do odniesienia sukcesu w BNI.