Jak rozwinąć biznes?

 | 

Coraz więcej osób decyduje się na założenia własnej działalności gospodarczej. Chęć uniezależnienia się od innych oraz zarobienia dużych pieniędzy motywuję do tego by mieć własną firmę. Jednakże rozwijanie biznesu nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. W tym celu przygotowaliśmy krótki poradnik ujawniający sposoby na pozyskanie klientów na konkurencyjnym rynku:

Inaczej powinni rozwijać swoją firmę przedsiębiorcy, którzy prowadzą swój biznes od lat, a inaczej osoby, które stawiają pierwsze kroki.

Istnieje kilka sposobów na rozwinięcie biznesu prowadzonego przez sprzedawców, którzy nie posiadają doświadczenia w zakresie pozyskiwania klientów:

1. Przypomnienie sobie starych pomysłów, które kiedyś uważaliśmy za dobre, ale nie zostały one wdrożone. Być może także teraz doskonale się sprawdzą lub potrzebna będzie ich niewielka modyfikacja.

2. Warto również zrobić tzw. burzę mózgów wraz z pracownikami, dzięki której powstaną zupełnie nowe idee.

3. Kolejną bardzo dobrą metodą, która często się sprawdza jest wzrost cen produktów i usług, które oferuje firma. Nie bójmy się tego! Przecież z każdym rokiem działalności firmy nabieramy doświadczenia, które jest bardzo cenne. Rozsądne zwiększenie marży z pewnością sprawi, że zarobimy więcej.

4. Zdecydowanie warto zainwestować także w powiększenie zespołu o profesjonalistów, którzy zwiększą nie tylko prestiż firmy, ale również przyczynią się do rozwoju całego biznesu.

5. Ciągłe pozyskiwanie nowych klientów oraz budowanie z nimi relacji poprzez spędzanie razem czasu.

6. Nie należy także zapomnieć o klientach, dzięki którym istnieje nasza firma. Powinniśmy starać się utrzymywać z nimi relację, co pozwoli nam budować sieci kontaktów, które przyczynią się do pozyskania nowych, dużych klientów.

7. Pytanie sowich klientów o pomoc w znalezieniu kolejnych klientów, o kontakty , w myśl zasady” „You don’t ask you don’t get”.

8. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaką wartość mój biznes oferuję potencjalnych klientom, co odróżnia go od konkurencji i na tej podstawie stworzyć listę 20 osób, z którymi warto nawiązać relację przy jednoczesnej refleksji nad tym jak to zrobić.

 

Dla nowych przedsiębiorców, którym zależy na rozwinięciu biznesu, również mamy kilka porad, które pomogą w stawianiu pierwszych kroków.

1. Po pierwsze i najważniejsze, nie potrzebujesz innowacji, wystarczy że będziesz 10% szybszy, skuteczniejszy lub lepszy jakościowo niż konkurencja.

2. Zawsze należy starać się robić coś więcej niż jest to wymagane. Trzeba dać klientowi wartość dodaną.

3. Należy dbać o swoich pracowników, przecież to oni są najważniejsi w firmie.

4. Zawsze trzeba pozyskiwać nowych klientów i badać o różnorodność źródeł ich pozyskiwania.

5. Należy nieustanie się rozwijać: poznawać nowe formy sprzedaży, komunikacji i prezentacji.

6. Warto zapisać się do lokalnych organizacji networkingowych, biznesowych. Dzięki temu poznasz wiele lokalnych przedsiębiorców, którzy mogą pomóc rozwinąć biznes.

Ten krótki poradnik ma na celu przedstawienie metod, które przyczynią się do rozwijania biznesu. Stosując się do nich zwiększysz swoje szansę na konkurencyjnym rynku i zwiększysz swoje zarobki.

Powodzenia!